Критика нової Стратегії воєнної безпеки України

Новим інфоприводом для російських та проросійських ЗМІ стало підписання президентом рішення РНБО “Про Стратегію воєнної безпеки України” 25 березня 2021 року. Російські пропагандисти використали інформацію як привід актуалізувати свої старі наративи про зовнішнє управління Україною, маріонетковість нової влади. Вони висвітлюють українську владу як таку, що оперувала обіцянками миру у передвиборчій кампанії, а насправді, готова піти на жертви, щоб за примхою західних “господарів” заважати РФ.

У ворожій пресі постійно з’являються гучні заголовки на зразок: “Всех решили поставить под ружье”, “Украина готовиться к броску РФ на Киев”. Цікаво, що Стратегія викликала інтерес у пропагандистських агрегаторах, які протягом тижня публікували десятки матеріалів від сумнівних журналістів та політологів.

Новину на цю тему найбільше поширювали орієнтовані на проросійську пропаганду ЗМК, зокрема, СТРАНА.UA. Подібна практика стала тенденцією – на новини про рішення у внутрішній політиці спочатку реагують місцеві ЗМІ. Механізм наступний: спочатку інформація подається нейтрально, описується факт або подія, після чого поступово нарощується ступінь токсичності та маніпулятивності подальших новин з цього приводу, і вже на цьому етапі майже готовий пропагандистський продукт “підхоплюють” російські та міжнародні проросійські ЗМІ.

“Безглуздий” Центр Стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Особливо цю новину експлуатували російські ЗМІ, зокрема, орієнтовані на так звані “ДНР/ЛНР”. Вони ж і наголошують на тому, що цей центр створений для перемоги в інформаційній війні з РФ, яку Україну веде “в одні ворота” з метою подальшого знецінення цієї ініціативи. Пропагандисти формують у читача думку про те, що це чергова корупційна схема, а реальної роботи цей центр проводити і не буде.

Дискредитація ЗСУ, заперечення обстрілів зі сторони РФ та терористів

Традиційною пропагандисти повторювють ідеї про дезертирство з лав ЗСУ у зоні ООС, геть не “заградотряды” та мінні поля на шляху дизертирів, про незграбність українських ДРГ, що регулярно підриваються на власних мінних полях, про мародерство та знущання над місцевим населенням, про постійні провокації та обстріли з української сторони.

Вимоги української влади скликати негайне засідання ТКГ розглядаються лише як провокація та спроба спаплюжити репутацію “святих ополченців Донбасу”, що воюють “трофейними” зразками озброєння, захищаючи населення, що тільки і живе за рахунок “гуманітарної допомоги” РФ. Зрозуміти творчу кризу фахівців, що вже 7 років поширюють одні й ті самі пропагандистські месседжі, посилаючись на сумнівні джерела (якщо взагалі посилаючись) не важко, вони транслюють огидну реальність добре знайомих у РФ методик та традицій “примирення”; з “заградотрядами” та фізичним знищенням “неугодных”. Однак вони, мабуть, досі не зрозуміли, що для вдалого поширення такої інформації рівень рефлексії населення має набувати від’ємних значень, чим поки не можуть похизуватися і у самій РФ, що вже й казати про більш ліберальні та розвинені в інформаційній сфері суспільства.

Українська влада хоче заморити Крим спрагою, декларуючи, що там її громадяни

Активізація зусиль української влади стосовно деокупації Криму спричинила збільшення кількості «агресивних» повідомлень у російських ЗМІ. Усі профільні і непрофільні медіа поширюють офіційну позицію влади РФ, що полягає у прирівнюванні участі у “Кримській платформі” до посягань на територіальну цілісність РФ.

Ця новина починає “грати новими фарбами”, якщо звернути увагу на реальні дії РФ по стягуванню військ до тимчасово окупованої АР Крим. Не забувають ворожі медіа і акцентувати увагу на надуманому протиріччі у діях України стосовно води для Криму.

Провал вакцинації, смерті від неякісної вакцини від COVID-19

Російські та проросійські ЗМІ продовжують звинувачувати українську владу у провалі вакцинації, розповсюджувати новини про неефективність, шкідливість/смертоносність вакцини Astra Zeneca (Vaxzevria). Черговий бум маніпулятивних матеріалів спостерігається з моменту публікації траурної новини про загибель жінки-військовослужбовця ніби у наслідок вакцинування.

Активно рекламується “СПУТНИК-V”, звучать/транслюються звинувачення “опозиційних” політиків у відмові закупляти “якіснішу” російську вакцину.

Україна саботує роботу ТКГ

Російські пропагандисти постійно наголошують, що Перемовини у Тристоронній контактній групі щодо Донбасу зайшли у глухий кут, бо Україна не хоче напряму розмовляти з українськими жителями. А без прямого діалогу Києва, Донецька і Луганська ніяких змін у ситуації на Донбасі не відбудеться. Таким чином намагається прирівняти громадську думку в України до рівня “ перемовини з терористами — нормально та необхідно”. А у світової спільноти та власного населення – створити демонізований образ української влади, що не прагне до миру та компромісу, а хоче лише подальшого кровопролиття. Факти порушення режиму тиші зі сторони російсько-окупаційних військ традиційно замовчуються.

Основні теми інформаційних атак та їх співвідношення зображено на круговій діаграмі нижче:

No responses yet

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.